4-Бкл. “ОСІНЬ НАША, ОСІНЬ - МИЛА ЧАРІВНИЦЯ”
МЕТА: вчити учнів спостерігати за змінами в природі восени, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Шкільний парк.
МЕТА: вчити учнів спостерігати за змінами в природі восени, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Шкільний парк.
ХІД УРОКУ
I.Організація класу.
II.Робота над темою уроку.
- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушаємо у подорож по чарівному світу природи.
Про що буде йти мова на нашому уроці здогадаєтесь, розгадавши загадку:
Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь)
Так , це осінь.
Так , це осінь.
III. Повідомлення теми уроку.
- Отже, сьогодні ми будемо розглядати, як змінилася природа восени.
Але спочатку дайте відповіді на такі питання:
Але спочатку дайте відповіді на такі питання:
- Скільки синів в осені?
- А який зараз місяць? (Вересень)
- Чому він так називається? (Його назва пов'язана з вересом - вічнозеленою рослиною,
широко розповсюдженою на Поліссі. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть
аж до кінця жовтня. Проте найпишніше рожево-бузкові квіти вкривають піщані пагорби,
торф'яники та соснові бори саме у вересні)
- Який це період осені?
- Які стали дні, а які - ночі?
- Яке повітря?
- Які стали дні, а які - ночі?
- Яке повітря?
- Яке небо?
- Чи є на ньому хмарки?
А чи знаєте ви вірші про вересень?
Діти розповідають вірші:
Вересень Вересень
Вересниться Вересень У вересня щедра рука.
Діти розповідають вірші:
Вересень Вересень
Вересниться Вересень У вересня щедра рука.
айстрами, жоржинами, - Заходьте! - він з двору гука.
журавлиним клекотом, І яблука трусить з гілок,
де-не-де ожиною. І сипле в портфелі сливок,
Заграє до школярів Солодкий зрива виноград —
Листячком та росами, І кожен з нас вересню рад.
І вітає вчителів Бо щедра, ой щедра рука
Із початком осені. У вересня-садівника.
- А чи знаєте ви вірші про жовтень та листопад?
Діти розповідають вірші:
ЖОВТЕНЬ ЖОВТЕНЬ
- А чи знаєте ви вірші про жовтень та листопад?
Діти розповідають вірші:
ЖОВТЕНЬ ЖОВТЕНЬ
Розмальовує, фарбує Тихо осінь ходить гаєм.
місяць Жовтень навкруги. Ліс довкола аж горить.
Ніби танець він танцює, Ясен листя осипає
Ще й співає залюбки. Дуб нахмурений стоїть
Про пташок у вирію, І берізка над потоком
тихий затишок дібров, Стала наче молода.
І про місяць Вересень, Вітер, мовби ненароком,
що від нас уже пішов. Їй косиці розпліта…
що від нас уже пішов. Їй косиці розпліта…
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
- А хто з вас знає, чому називаються так осінні місяці?
Відповіді дітей:
Відповіді дітей:
- Українська назва другого осіннього місяця не потребує будь-яких пояснень.
Дерева одягаються в золоте вбрання.
- Назва останнього місяця означає, що в цю пору з дерев опадає останнє листя.
Листопад – місяць опалого листя, тому ще мав зворотну назву – падолист.
А які осінні прикмети ви знаєте:
Вересень теплий і сухий – зима буде пізньою.
Грім віщує теплу осінь.
Мало лушпиння на цибулі і воно тонке – зима буде м’якою, товсте і багато – суворою, а коли жолудів чимало – то й лютою.
Листя на березі жовкне з верхівки – на ранню весну, знизу – на пізню.
Журавлі відлітають у вересні – на теплу зиму.
Чим тепліший і сухіший вересень – тим пізніше прийде зима.
Чим вищі восени мурашники, тим суворішою буде зима.
Горобина вродила рясно – осінь буде дощовою.
Туман вранці піднімається, утворюючи хмари, – на дощ, падає на землю – буде суха днина.
Бузина чорна і калина достигли не по порі – чекай холодної і лютої зими.
Буряки і морква мають мало сухої гички – чекай великих дощів.
Лебеді полетіли на південь рано – зима буде холодна.
Листя жовтіє з вершини – прийде рання весна, знизу – пізня.
Коли в листопаді небо заплаче, то слідом за дощем і зима прийде.
А зараз послухайте оповідання Василя Сухомлинського «Осінній день у лісі»
Осінній день у лісі
Листопад – місяць опалого листя, тому ще мав зворотну назву – падолист.
А які осінні прикмети ви знаєте:
Вересень теплий і сухий – зима буде пізньою.
Грім віщує теплу осінь.
Мало лушпиння на цибулі і воно тонке – зима буде м’якою, товсте і багато – суворою, а коли жолудів чимало – то й лютою.
Листя на березі жовкне з верхівки – на ранню весну, знизу – на пізню.
Журавлі відлітають у вересні – на теплу зиму.
Чим тепліший і сухіший вересень – тим пізніше прийде зима.
Чим вищі восени мурашники, тим суворішою буде зима.
Горобина вродила рясно – осінь буде дощовою.
Туман вранці піднімається, утворюючи хмари, – на дощ, падає на землю – буде суха днина.
Бузина чорна і калина достигли не по порі – чекай холодної і лютої зими.
Буряки і морква мають мало сухої гички – чекай великих дощів.
Лебеді полетіли на південь рано – зима буде холодна.
Листя жовтіє з вершини – прийде рання весна, знизу – пізня.
Коли в листопаді небо заплаче, то слідом за дощем і зима прийде.
А зараз послухайте оповідання Василя Сухомлинського «Осінній день у лісі»
Осінній день у лісі
Осіннього дня ми пішли всім класом до лісу. Був теплий сонячний день. Галявини
були вже вкриті жовтим листям. Це тільки здалеку килим здавався жовтим. А коли ми прийшли
на галявину, то побачили, що цей килим барвистий. Там і багряні, й червоні, і світло-жовті,
й коричневі листки. Десь далеко-далеко чувся стукіт: тук, тук, тук. То стукав дятел. І ще чули
ми якийсь дивний спів: щось ніби бриніло, немов десь далеко-далеко хтось грав на дивній
скрипці. Бриніло ніби десь у глибині лісу, а може, й під землею. Що ж воно таке?
Довго ми прислухалися, але не могли збагнути, що то за музика. А коли перейшли глибше в
ліс, музика стала виразніша, й ми зрозуміли: то дзвонить струмок у яру.
Бесіда за змістом твору:
- Про яку пору року йдеться у творі?
- Що розповідає Василь Сухомлинський про осінній день у лісі?
- Чим схожа наша екскурсія до шкільного парку з екскурсією про яку нам
розповідає В.Сухомлинський у своєму творі?
- Чим відрізняється?
IV. Спостереження за картинами природи.
- А зараз ми з вами поспостерігаємо, які зміни відбулися у природі. Згадайте, кого ми бачили на стовбурах дерев, у траві? (Різних мурах та комах)
Зараз, за допомогою лупи, ми з вами простежимо, чи є ще мурахи на деревах та у землі.
(Дівчатка знайшли солдатиків, які живилися бджолою)
(Також, під листям, знайшли невеличку одиноку гусінь, яка ще не встигла сховатись)
- Чи знаєте ви, що роблять плашки восени? - А що таке вирій? - Які пташки відлітають у теплі краї? - Чому вони відлітають? - Діти, як ви гадаєте, а чи важко перелітати птахам? - Багато їх у дорозі гине. Лише найсильніші повертаються до нас навесні. Чи доводилося вам спостерігати як летять журавлі? (Журавлі летять ключем. Попереду летить ватажок) - А як ми, люди, допомагаємо птахам, які залишаються у нас взимку?
- Про яку пору року йдеться у творі?
- Що розповідає Василь Сухомлинський про осінній день у лісі?
- Чим схожа наша екскурсія до шкільного парку з екскурсією про яку нам
розповідає В.Сухомлинський у своєму творі?
- Чим відрізняється?
IV. Спостереження за картинами природи.
- А зараз ми з вами поспостерігаємо, які зміни відбулися у природі. Згадайте, кого ми бачили на стовбурах дерев, у траві? (Різних мурах та комах)
Зараз, за допомогою лупи, ми з вами простежимо, чи є ще мурахи на деревах та у землі.
(Дівчатка знайшли солдатиків, які живилися бджолою)
(Також, під листям, знайшли невеличку одиноку гусінь, яка ще не встигла сховатись)
- Чи знаєте ви, що роблять плашки восени? - А що таке вирій? - Які пташки відлітають у теплі краї? - Чому вони відлітають? - Діти, як ви гадаєте, а чи важко перелітати птахам? - Багато їх у дорозі гине. Лише найсильніші повертаються до нас навесні. Чи доводилося вам спостерігати як летять журавлі? (Журавлі летять ключем. Попереду летить ватажок) - А як ми, люди, допомагаємо птахам, які залишаються у нас взимку?
Хто знає вірш про журавля?
Облітав журавель
Облітав журавель
Облітав журавель
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив
Ми спитали журавля:
- Де найкращая земля?
- Журавель відповідає:
- Краще рідної - немає!
- А чи з радістю вони покидають рідні краї? ( Ні)
Там, на чужині, і тепло, і корму багато, але вони сумують за рідним краєм, не виводять
там пташок.
- А які птахи до нас повертаються з півночі?
- Давайте поспостерігаємо за птахами які зараз літають навколо нас.
- Давайте поспостерігаємо за птахами які зараз літають навколо нас.
V. Спостереження за деревами.
- Подумайте і скажіть, де ж взялися дерева на шкільному подвір'ї?
- Їх колись давно поадили учні, можливо серед них були і ваші батьки.
- Давайте роздивимось, які дерева ростуть у нашому шкільному парку.
(Учні називають дерева, які ростуть у шкільному парку)
- Яку користь приносять дерева?
-Що виготовляють з дерев?
- Якого кольору стало листя на деревах восени?
- А які дерева не змінюють своє вбрання?
- Осінь щедро сповнює ліси і садки своїми чудовими пахощами.
- Чим, на вашу думку, пахне осінь?
(Запахом опалого листя, грибами, яблуками , грушами.)
- А чому осінь вважають найсмачнішою порою року?
- Чим гостинно пригощає нас осіння пора?
- Назвіть найулюбленіший плід і опишіть його смак.
- Які осінні плоди найсолодші?
- Які осінні плоди найсолодші?
Гра «3 якого дерева листок?»
В учителя букет осіннього листя. Показую листок. Учні шукають дерево і підбігають до нього.
9. Підсумок уроку.
- Якій темі був присвячений урок?
- Що нового ви дізналися на уроці?
Немає коментарів:
Дописати коментар